Archive for Temmuz, 2014

Gezi Notları-6 (Sille)

 

sille Sille, büyüleyici bir antik kent görümünde. Bana göre, sanki oturan hiç kimse yok.

Taşlarına, duvarlarına dokunduğumda, öyle çok yaşanmışlık var ki; her biri ayrı ayrı taşların hücrelerinden fışkırıyor. Taşlar anlatıyor, duvarlar anlatıyor, toprak anlatıyor, ağaçlar anlatıyor…

Sanki ruhum; her bir yaşama ayrı ayrı gidip geliyor. Böyle bir şeydir özümsemek, görmeye gittiğiniz yeri. Yoksa bakar dönersiniz sadece…

Güzin Eyüboğlu

Vikipedi’ye baktığımda Sille için şunları yazıyor:

Sille, Konya ilinin Selçuklu ilçesinin 8 km kuzey batısında, antik bir Rum beldesi. Şu andaki idari durumu mahalledir.

konya-turistik-sille-evleri7

Burada bahsi geçen Rum Roma’ya ait anlamı taşımaktadır ve Karamanlı Ortodoksların mübadele öncesi yaşadığı yerleşimdir. Günümüzde Konya Selçuklu belediyesine bağlı bir mahalle ve baraj gölü.

sille_baraj_640

Arkeolojik veriler yerleşkenin 6000 yıl öncesinde kurulduğu yönündedir.

Roma, Bizans, Kudüs yolu üzerinde yer aldığı için önemli bir dini merkez olmuştur. Dünyanın en eski ve en büyük manastırlarindan biri olan Ak Manastır (“Hagios Khariton Manastırı”, “Deyr-i Eflâtun”) bu köydedir.

akmanastir1 akmanastir2

Selçuklu döneminde olduğu gibi Osmanlılar devrinde de tarihi İpek ve Baharat yolları üzerinde olması nedeniyle önemini hiç yitirmemiştir.

Köyde yumuşak volkanik kayalara oyulmuş pek çok küçük kilise, Osmanlı mezar taşları ve günümüze kadar gelebilmiş Aya Elena kilisesi ziyaret edilebilir. Kilise, ilk Hıristiyan Bizans imparatoru Konstantin’in annesi Helena tarafından Michael Archangelos adına MS. 371’de inşa ettirilmiştir. 

sille-(73) aya-elena1

 

20140428_181115

Ve gitmişken oralara kadar, içine girdiğinizde huzur bulacağınız şu minicik dükkandan bir şeyler alın derim.

Her anınız tatil tadında geçsin, çok gezin ve çok şey görün…