Archive for Nisan, 2017

Hatay, sana çok geç kaldım-2

Bu toprakların her parçasına hücrelerimiz dağılmış. Her an bizi büyüleyen, daha fazla keşfe zorlayan, okun bir ucunun kalbimize diğer ucunun Anadolu’nun tam merkezine saplanıp, sonrada hücrelerimizin her parçasıyla tek tek buluştuğunu hissettirecek duyguyu, her an yaşayacağınız topraklardayız.

Hatay/Samandağ
samandag

Asi Nehri’nin Akdeniz’e döküldüğü noktada oluşmuş deltada kurulu olan Samandağ, Hatay’ın en güzel ilçelerinden biri. Samandağ’ı tepeden mutlaka seyredin. Göz alabildiğince uzanan muhteşem kumsalı seyre doyamayacaksınız.  İlçe merkezinde tarihi yapı yok.

Hz. Hızır ile Musa Peygamberin buluşması

Deniz kenarına indiğinizde Hz. Hızır Türbesi dikkatinizi çekecektir. Türbe Samandağ’ın sembolü haline gelmiş diyebiliriz. Hz. Hızır ile Hz. Musa’nın buluştuğu yer olarak kabul edilen kayanın üzerinde kurulmuş olması ve bu buluşmanın öyküsü ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir.

hizir-turbe

Musa Ağacı

musa-agaci

Samandağ ilçesine 6 km. mesafedeki Hıdırbey Köyünde yer alır ve Hatay’daki önemli ziyaret noktalarındandır. Musa ağacı tahminlere göre 1000-1200 yaşları arasındadır. Fakat halk arasında 2000-3000 yaşında olduğu iddia edilir.

Geleneksel Hatay efsanelerinden önemli birine hikaye sahipliği yapan Musa Ağacının hikayesi şöyle: Hz. Hızır ile Hz. Musa’nın Samandağ buluşmasından sonra Hz. Musa, Musa Dağı’na çıkmak üzere yola koyulur. Bu bölgeye geldiğinde su içmek için bastonunu yere sapladıktan sonra, dereye su içmeye gider. Su içip geldiğinde, diktiği bastonunun bir çınar filizi haline geldiğini ve aniden yeşerdiğini görür…

DSİ’nin dere ıslah çalışmaları sırasında ciddi bir bölümü dolgu toprak altında kalan bu dev ağaç Kültür Varlıklarını koruma kurulu tarafından anıt ağaç olarak korunmaktadır.

Dere kenarında güzel, yöresel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Sineklere dikkat 🙂

Titus Tüneli

Defne ağaçlarının eşliğinde tünele doğru ilerlemeye başladığınızda, farklı bir boyuta geçtiğinizi de anında anlıyorsunuz. Tünele geldiğinizde ise o muhteşem mühendislik harikasına bakmaya doyamıyorsunuz.

titus1

Taşlara oturun, başınızı yukarı kaldırın, zamanı durdurun ve seyredin… Musa Dağından gelen ve kenti tehdit eden sele karşı kayaların içine tarihin ilk kaya tünelinin nasıl oyulduğunu hayal edin…

titus3

Titus Tüneli veya Vespasianus Tüneli, Hatay iline bağlı Samandağ ilçesi sınırları içerisinde, dağlık ve denize hâkim yamaçlarda, Titus Flavius Vespasianus tarafından yaptırılmış, yapımı yüzyılı aşkın bir zaman sürdüğü düşünülmektedir.

Tünelin kapalı bölümü 130 metre uzunluğunda olup, açık alanıyla birlikte toplam 1380 metre uzunluğundadır. Genel olarak açık ve kapalı alanlarda tünelin yüksekliği 7 metre ve genişliği ise 6 metredir. Tünel Vespasian, Titus ve Antoninus Pius zamanlarında yapılmıştır. 2014 yılında tünel UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiştir.

(Vikipedi)

Beşikli Mağara

Samandağ, Çevlik Köyü’nde deniz kenarında 300 hektarlık bir alana yayılan “Seleukeia Pieria” antik kentinin en önemli kalıntılarından birisi olan Beşikli Mağara tamamen kayaya oyulmuş bir mezar kompleksidir. Yöre halkı tarafından, mezar adasının içinde yan yana aynı boyutlarda işlenerek biçimlendirilmiş üzeri düz çatılı iki taş sandukalı mezardan ötürü “Beşikli Mağara” olarak adlandırılmıştır. 18. ve 19. yüzyıl seyyahları seyahat kitaplarında burayı Krallar Mezarı olarak tanımlanmış ve W.Bartlett gravürlerini çizmiştir.

Samandağ Belediyesi

Vakıflı Köyü

Hatay’ın Samandağ ilçesine 4 km uzaklıkta ve halen “Türkiye’nin Tek Ermeni Köyü” olma özelliğini sürdüren bu köy; Musa Dağı eteklerinde ve Suriye sınırına 30 Km uzaklıkta. Bu köyde organik tarım yapılması köyü ayrıcalıklı kılıyor. Vakıflı halkı; likör, reçel, defne yağı, defne sabunu gibi ürünleriyle meşhur.

Köy kilisesi Surp Asdvadzadzin’in (Aziz Meryem Ana), 1997 yılında geniş kapsamlı restorasyonla bugünkü halini almış.

 

Gezme ve görme aşkınız hiç eksilmesin. Bir diğer gezide görüşebilmek dileğiyle…