Hamilelikte Tatil

hamile

Hamilelik sırasında tatile gidilip gidilemeyeceği, anne adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biri. Kullanılacak ulaşım araçları, tatil mekanı seçimi gibi sayısız soru gebelik sırasında kadının kafasını kurcalar.

Doğum sonrasında yorucu bir sürece girecek olan anne adayının hamilelikte tatil yapması, dinlenme açısından iyi bir fırsat olabilir ancak; öncelikle, tatile çıkmadan önce tüm hamilelerin doktorları ile görüşüp onay almaları gerekir.

Hamileliğin ilk üç ayındakilerin, kendilerini yoracak veya bedenlerini zorlayacak aktivitelerden kaçınarak ağırlıklı olarak dinlenebilecekleri bir tatil geçirmelerinde yarar vardır. Hamileliğinin son döneminde özellikle son iki ayında bulunan anne adaylarının ise uzun süreli ve yorucu yolculuklardan kaçınmaları sağlıkları açısından son derece önemlidir.

 

TATİL YERİNİ SEÇERKEN… 

Aşırı sıcak ve yüksek rakımlı bölgeler anne adayları için uygun değildir.

HANGİ ÖNLEMLER ALINABİLİR? 
Anne adaylarının özellikle yiyecek ve içecekler konusunda dikkat etmesi gerekiyor. Açıkta satılan gıda ve içeceklerden uzak durulmalı. Özellikle içme suyu konusunda kapalı ambalajlarda satılan sular tercih edilmeli. Suyun içerisine katılan buzun genellikle şebeke suyundan hazırlaması nedeniyle suyu buzsuz tüketmekte yarar var. Salata gibi bol suda yıkanması gereken gıdaları dışarıda yememeye özen göstermeli. Ayrıca az pişmiş et ve mayonez gibi içerisinde çiğ yumurta bulunan gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Tatilde hamilelerin sıkça yaşadıkları sorunlardan biri de kabızlık. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için doktorlarının önerisine göre beslen melidirler.

Leave a Comment