Valiz Hazırlama

packing-a-suitcase

Açıkça söylemek gerekirse, valiz hazırlama konusu yıllarca benim kabusum oldu diyebilirim. Tatil güzelde ah bu valizleri başkası hazırlasa 🙂

Götürmem gerekenler alacağım valize sığmaz, ek torbalar hazırlanır, onları da taşıması ayrı bir sorun olur! Yani inanın bu konu beni hep bunalttı. Ama o da ne!.. Kızım büyüdü ve baktım ki bu konuda hiç zorlanmıyor. Her şey düzenli bir şekilde 10 dakikada hazır. Oysa, beni de bir tarafa bırakın, annem için seyahat etmek,  taşınmak gibi bir şey. Bir ay önceden başlar hazırlanmaya. ince ince notlar alır, boşaltır doldurur, doldurur boşaltır.

Birlikte biraz kolayını öğrenelim bu işin dedim ve sizin için araştırdım. Sizlerde deneyimlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.

  1. Valiz seçimini iyi yapın ve valizlerinize nazik davranıldığını sakın düşünmeyin 🙂  Tutup fırlattıklarını gözlemleyen biri olarak, dayanıklı ve çökmeyen valizleri tercih edin. Valizinizin kaybolma ihtimaline karşı valizinizin üzerine mutlaka adınızı, telefonunuzu ve adresinizi içeren bir not yazın. Ayrıca benzer valizleri birçok kişinin alacağını düşünerek,  bir işaret koyun (bir kurdele vs.)
  2. Öncelikle neler götürmeniz gerektiğini bir listeye yazın. Bu listeyi saklayın ve tatile giderken her zaman size yardımcı olacağını bilin.
  3. Gideceğiniz yeri ve iklim şartlarını dikkate alarak; giyeceğiniz kıyafetleri ve ayakkabıları, kalacağınız gün sayısına ve yapacağınız tatil türüne göre önceden belirleyin, uyumlarına dikkat edin. Son dakikaya bırakırsanız, kirli kıyafetler, boyasız ayakkabılar gibi kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.
  4. Yanınıza almanız gereken her şeyi valize yerleştirmeden önce herhangi bir yere güzelce dizin.
  5. İç çamaşırlarını hijyen açısından ayrı bir bez kılıfla valize yerleştirin.
  6. Banyo malzemelerini küçük akmayan plastik şişelere koyarak eşyalarınıza zarar vermeyecek şekilde ayrı bir banyo çantası içine yerleştirdikten sonra valizinize koyunuz.
  7. Ayakkabı ve çantaları uygun kılıflara yerleştirin.
  8. Değerli eşyalarınızı hiçbir zaman valize koymayın ve daima yanınızda taşıyın.
  9. El çantanıza bir hırka ya da şal mutlaka koyun.

Şimdi valizimize koyacağımız eşyaları gruplayalım:

elcantaniz-500

 

Valiz1grup-500

 

 

 

Leave a Comment